Podstawowe fakty o “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” Leigh Bardugo

Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” to tytuł pierwszej części trylogii Grisza wydanej w 2012 roku, która przyniosła sławę Leigh Bardugo. Fani z równym entuzjazmem przyjęli rozbudowę świata prezentacji. Jak to wygląda akcja? Bohaterowie i ich relacje są skomplikowane, ale sama historia jest łatwa do zrozumienia.

Po obu stronach cienia

Na początku akcja toczy się w dwóch miejscach: w Ravce, gdzie partnerujemy Alinie i jej przyjacielowi Malowi, kiedy wstępują do wojska oraz w mieście grzechu, Ketterdamie, gdzie poznajemy Kaza i jego gang. Przejście między tymi miejscami jest prawie niemożliwe przez Fałdy Cieni.

Czym jest regularna Fałdy Cieni?

Wygląda na to, że to ona, czyli ta rozległa przestrzeń ciemności i koszmarów, stanowi nemezis naszych bohaterów. To właśnie ona dzieli naród na dwie części, tworząc napięcie między siłami i sprawiając, że Grisza (obdarzeni kontrolą nad żywiołami i materią) postrzegani są jako zagrożenie. Wieki temu stworzyła ją Czarna Herezja, jedna z nich.

Jak się toczą losy bohaterów?

Mal został wybrany do przekroczenia przerażającej Fałdy Cieni, więc Alina zniszczyła go, aby mu towarzyszyć. Podczas tej podróży ich statek zostaje zaatakowany przez Zmrocza, potwora z Cienia. Aby uratować swojego najlepszego przyjaciela, bohaterka używa mocy, o której istnieniu nie wiedziała, aby przywołać światło.

Bez ciśnienia

Osiągnięcie Aliny wpłynęło na cały naród, a zwłaszcza na samą Griszę, która widziała w jej mocy sposób na wymazanie Fałdy Cienia i przywrócenie należnego im szacunku. Było to szczególnie ważne dla potomka Zmrocza jest szczególnie ważne. Nie pyta się jednak o zdanie bohatera. Nie chce, by losy jej kraju zależały od niej.

Postępujący dramat i mrok

Im dalej w fabułę “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” tym bardziej dramatycznie staje się w serialu. Książka nie traci na lekkości. Bohaterowie i ich relacje są wykreowane (i zagrane) tak doskonale, że przez cały czas kibicujemy protagonistom. Mamy też dużo humoru, głównie ze strony Jespera, co tylko dodaje smaczku. Rozrywka pełną parą, epicka opowieść fantasy i świat, który staje się coraz ciekawszy.

Doskonała powieść fantasty

Ta powieść fantasy skierowana do młodych dorosłych. Może go jednak przeczytać każdy, niezależnie od wieku. Są jasne i ciemne w odpowiednich proporcjach, i nie sposób nie pokochać bohaterów. To klimatyczna rozrywka, niegłupia, ale wizualnie imponująca. Dialogi są dopracowane, każda postać ma swój własny charakter, a ich relacje są pełne niuansów.