Jakie są zalety książki “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” Leigh Bardugo?

Kraina Ravka, opisana w powieści fantasy “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” skomponowanej Leigh Bardugo (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/cien-i-kosc-trylogia-grisza-tom-1-leigh-bardugo), cierpi z powodu wieloletniej wojny z sąsiadami. Dodatkowo kraj jest rozdarty przez Fałdę Cienia, czyli mroczny teren, gdzie wilki, skrzydlate potwory atakują odważnych ludzi, którzy są zmuszeni wejść na ich terytorium. Ani potężni Grisza, ani ich przywódca, Mroczny Elf, nie są w stanie poradzić sobie z niebezpieczeństwami. Pewnie zastanawiacie się, kim są Griszowie i inni?

Kim właściwe są Griszowie?

Griszowie to ludzie mają jakąś magiczną moc. Ze względu na swoje moce, dzielą się na Kapralników (którzy dzielą się na Sercowców i Uzdrowicieli), Eterealników (Skalników, Piekielników i Pływaków) oraz Materialistów (Trwałych i Alkemików). Szkoda, że Leigh Bardugo nie zrozumiała wszystkich uzdolnień i praw, jakimi rządzą się ci uzdolnieni mieszkańcy Ravki, ale temat tej książki jest zupełnie inny.

Najważniejsi bohaterowie sagi

Alina Starkov i Mal Orecev są sierotami. Wychowywali się razem w sierocińcu na dworze księcia Kramcowa i od tego czasu są niemal nierozłączni. Gdy dzieci podrosły, wstąpiły do I Armii. Alina szkoli się na kartografa, a Mal jest jednym z najlepszych tropicieli. Ich przyjaźń trwa nadal, choć na łagodniejszej nucie. Alina wzdycha, gdy Mal odchodzi, obserwując go z daleka.

Podstawowy zwrot akcji

Gdy ich grupa ma przekroczyć granicę Fałdy Cienia, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Wilki zabiły załogę i już miały dogonić Mala, gdy błysnęło oślepiające światło, przeszywające ciemność. Mroczny elf zdaje sobie sprawę, że odnalazł długo oczekiwanego Przyzywaczkę Słońca. Dzięki mocy tej wspaniałej dziewczyny, Ravka miała szansę pozbyć się Lodowego Wilka i Złożonej Bestii. Przy okazji dziewczyna jest celem wszystkich wrogów w królestwie. W celu ochrony życia Aliny i nauczenia jej, jak korzystać z mocy, została ona pospiesznie sprowadzona do małego pałacu.

Na czym polega fenomen bohatera?


Główna bohaterka Alina powieści “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” niezbyt utalentowana (poza nowo odkrytą zdolnością do świecenia), niezbyt ładna, średnio inteligentna i średnio interesująca. W zasadzie uważamy, że to miła odmiana. W końcu większość głównych bohaterek jest bardzo ładna, bardzo mądra, a przy tym tak odważna, że żaden gladiator by im nie pozazdrościł. Mamy też przeciętną Alinę i dwie dalekie od przeciętności osoby. Mal jest także wspaniały. A także pojawia się Zmrocz to super maszyna. Ma tak potężne supermoce, że nikt nie wie, co może tam zrobić.